Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

W 2020 roku Fundacja na rzecz Wielkich Historii zainicjowała budowę Wirtualnego Muzeum Państwa Podziemnego. Zostało pomyślane jako miejsce, w którym bezpłatnie i bez ograniczeń można korzystać z materiałów dotyczących historii Polskiego Państwa Podziemnego. Naszym celem jest wyjście poza bieżące spory polityki historycznej i ukazanie fenomenu największego ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie przez oddanie głosu samym świadkom.

Film promocyjny nagrany podczas inauguracji Muzeum 27 września 2023 roku

We wrześniu 2023 roku oficjalnie zainaugurowaliśmy otwarcie Muzeum. W zbiorach zgromadziliśmy już ponad 1300 jednostek, które pochodzą z największych instytucji archiwalnych i muzealnych w Polsce oraz od osób prywatnych. Digitalizujemy dokumenty, fotografię, prasę, nagrania audio i wideo, a także tworzymy odwzorowania 3D wyjątkowo cennych obiektów. Ze wszystkimi materiałami można zapoznać się bezpłatnie w naszym cyfrowym repozytorium. Bazując na zgormadzonych zbiorach stworzyliśmy wirtualną wystawę ukazującą strukturę oraz losy Polskiego Państwa Podziemnego, w której kluczową rolę odgrywa materiał źródłowy. Każdą część wystawy uzupełniają zadania przeznaczone dla uczniów historii klas ósmej szkoła podstawowej oraz czwartej szkoły średniej. Zadania są również dostępne w zakładce dla nauczyciela do pobrania w formacie pdf. Tym samym wirtualna wystawa została pomyślna w taki sposób, by mogła być wykorzystywana w szkołach jako narzędzie do nauki historii II wojny światowej.

ZAPRASZAMY: https://tajnepanstwo.pl/

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – etap IV

Dofinansowanie 161 000 złotych

Zadanie Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – etap IV polega na digitalizacji 350 obiektów (muzealnych oraz audiowizualnych) i udostepnieniu ich za darmo w repozytorium cyfrowym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego