Polacy w kulturze świata

Polacy w kulturze świata

PROJEKT ZREALZOWANY – 2017 r.


W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości pragniemy podziękować wszystkim tym narodom i państwom, które przyjęły pod swój dach naszych rodaków w momencie, gdy nasz kraj zniknął z mapy Europy i świata na 123 lata.

Naszym celem jest przywrócenie pamięci Polaków, którzy nie mając własnego państwa dokonali rzeczy ważnych dla innych narodów.

Zamierzamy przedstawić dorobek i życiorysy 18 innowatorów: architektów, inżynierów, naukowców, których dziewiętnastowieczna historia rozsiała po całym świecie: od Australii po Alaskę, od Norwegii po Antarktydę. Tworzymy multimedialną wielowymiarową opowieść wykorzystując innowacyjne narzędzia narracji, poprzez wydarzenia pragniemy zaktywizować społeczność, w której żyli.

Okręt „Belgica”, na którym zostali uwięzieni wśród lodów Antarktydy
między innymi dwaj Polacy: Henryk Arctowski i Antoni Dobrowolski

Wśród nich są kartografowie, etnografowie, podróżnicy, geolodzy, meteorolodzy, inżynierowie i inni. Każdy z nich dokonał przełomu w swojej dziedzinie –  na przykład jako pierwszy opisał nowy kraj w Afryce, wywołał gorączkę złota, czy był pionierem badań polarnych.

Przedstawiamy dorobek, tłumaczymy znaczenie dzieł naszych bohaterów w nowoczesnej, angażującej użytkownika formie. Konfrontujemy ówczesne dokonania z dzisiaj. W ręce użytkownika oddajemy narzędzia internetowe by mógł sam podążać za bohaterem i odkrywać jego wpływ na historię.

Partnerami projektu w kraju są między innymi: Muzeum Emigracji z Gdyni, Archiwum Emigracji w Toruniu, Muzeum Historii Polski, Polska Akademia Nauk, TVP, Onet.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Program POLSKA 100 prezentuje najważniejsze osiągnięcia polskiej kultury ostatnich stu lat, a złoży się na niego ponad czterysta projektów.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

W roku 2017 Fundacja Pamięć i Tożsamość realizowała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza pilotaż projektu Polacy w kulturze świata.

 
 

Fotografie autorstwa Ludwika Szacińskiego,
powstańca styczniowego, pioniera norweskiej fotografii

Twórcy

lider projektu Maciek Piwowarczuk