Powrót do Edenu

Powrót do Edenu

Historia podwarszawskich letnisk, zwłaszcza Falenicy i Otwocka, to wielowymiarowa opowieść o koegzystencji dwóch narodów, polskich i żydowskich mieszkańców i letników, skarbnica wiedzy na temat kultury polskich Żydów, ścierających się koncepcji politycznych, społecznych i kulturowych. Skrywa w sobie opowieści o ówczesnych bohaterach – tych znanych na całym świecie, i tych zapomnianych w rodzinnych stronach.

To tu Janusz Korczak założył wakacyjną filię słynnego Domu Sierot, tu działało nowatorskie Sanatorium Medema, miejsce pracy bohaterskiej lekarki Tola Mintz, zwanej „Korczakiem w spódnicy”. Po tych i innych fascynujących historiach nie pozostało wiele śladów, nie funkcjonują w świadomości lokalnej społeczności, nie mówiąc już o opinii międzynarodowej, dla której terytorium Polski to przede wszystkim miejsce zagłady, a nie życia.

W ramach projektu stworzymy wirtualną wystawę opisującą ten przedwojenny wyjątkowy świat podstołecznych kurortów, dostępną w internecie w po polsku, angielsku i hebrajsku.

Wystawa będzie wzbogacona o scenariusze zajęć lekcyjnych, stając się dzięki temu wyjątkowym narzędziem edukacyjnym.

Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2022”. Kwota dofinansowania148 400 zł.

Dofinansowanie