Arctowski

Arctowski

PROJEKT ZREALIZOWANY – 2019 r.

Henryk Arctowski to szef naukowy Belgijskiej Wyprawy Arktycznej (1897-1899), której celem było opisanie ostatniego niezbadanego kontynentu, Antarktydy.

Ekspedycja dostarcza pierwsze zdjęcia Antarktydy, naukowcy dokonują pierwszych pomiarów geograficznych, meteorologicznych, dodają nieodkryte dotąd punkty na mapie. Zgromadzone przez Arctowskiego i zespół naukowców materiały były bezcenne. Codzienne szczegółowe zapiski prowadzone przez ponad rok dały wiedzę na dalszy rozwój meteorologii i oceanografii. Publikowane w prasie na całym świecie fotografie potwierdziły wszystkim istnienie Antarktydy.

Po powrocie z wyprawy Arctowski kierował stacją meteorologiczną w Uccle w Belgii. Badał wpływ wulkanów, burz magnetycznych na zmiany klimatu. Brał udział w wyprawie naukowej na Spitsbergen (1910).

Wybuch I wojny światowej zastał naukowca w USA. Dla prezydenta Wilsona przygotował raport „Report on Poland, compiled for theuse of the American Delegation to the Peace Conference”, w sumie 2500 stron tekstu i ponad 100 map, który stanowił podstawę przy określaniu przyszłych granic Polski. Jako ekspert amerykańskiej delegacji brał udział w konferencji pokojowej w Wersalu. Odmówił przyjęcia funkcji w rządzie Paderewskiego i oddał się pracy akademickiej na uniwersytecie we Lwowie, gdzie tworzy Instytut Geofizyki i i Meteorologii.

W wrześniu 1939 ponownie znajduje się w USA, gdzie zastaje go wybuch wojny. Jako profesor znajduje zatrudnieni w Smithsonian Instituttion. Umiera w Waszyngtonie w latach 50. XX wieku. Autor ponad 400 naukowych publikacji.

Więcej informacji o projekcie : http://arctowski.wielkiehistorie.pl

Serwis arctowski.wielkiehistorie.pl powstał w ramach projektu „Digitalizacja spuścizny pioniera badań antarktycznych Henryka Arctowskiego” realizowanego przez Fundację na rzecz Wielkich Historii.

Dofinansowano w roku 2019 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Twórcy

Lider projektu: Maria Marczak

Autor koncepcji: Maciej Piwowarczuk

Dofinansowano

Partnerzy