Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica

Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica

„Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog” – pisał Ryszard Kapuściński.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy. Została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

Prace prezentowane na wystawie powstawały podczas kilkunastu intensywnych miesięcy – dziesiątek spotkań z artystkami i społecznikami, warsztatów twórczych, odwiedzin w muzeach, rozmów z historyczkami i kuratorami. Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia, materiały z przedwojennej prasy, afisze, a także opowieści o przedwojennych mieszkankach i mieszkańcach Falenicy ocalałych z Zagłady, opracowane na podstawie księgi „Sefer Falenic”. Znajdziemy tu także prace zupełnie współczesne – instalacje, materiały kartograficzne i fotografie, które między innymi poruszają temat walki o miejsce w przestrzeni publicznej.

Młodzież wraz z zespołem Fundacji na rzecz Wielkich Historii opracowała również program towarzyszący wystawie, który pogłębi ważne wątki, m.in. spotkania z twórcami, koncert Jana Młynarskiego i pokazy filmu „Droga młodych” Aleksandra Forda.

Wystawa będzie prezentowana od 8 do 15 grudnia od 9 do 21 w Kinokawiarni Stacja Falenica (Patriotów 44b).

8 grudnia (czwartek)

19.00 – wernisaż wystawy (uroczyste otwarcie i oprowadzanie kuratorskie)

9 grudnia (piątek)

19.00 – wieczór gier planszowych (w planach rozgrywki m.in. w Letnisko i Polin). Więcej informacji

19.00 – oprowadzanie kuratorskie

10, 11 grudnia (sobota, niedziela) 

16.00 – oprowadzanie kuratorskie 

18.00 – pokaz filmu „Droga młodych” (reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 56 min)

Warszawa lata 30. XX wieku. Życie biedoty żydowskiej w czynszowych kamienicach, w wilgotnych suterenach i praca mieszkających tam ludzi to codzienność obserwowana oczami żydowskich dzieci. Stan zdrowia żydowskich robotników jest bardzo zły. Gruźlica, nazywana chorobą biedoty, dotyka wiele dzieci. Część z nich trafia do żydowskiego sanatorium im. Medema w Miedzeszynie pod Warszawą.

Więcej informacji

19.00 – pokaz filmu „Falenicka Atlantyda” (reż. Ireneusz Dobrowolski, Justyn Kołakowski, Polska 2020, 54 min)

Falenicka Atlantyda to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli i pozostawili swoje historie dzieciom. To nieliczne zabytki ukryte teraz pomiędzy nowymi budynkami, oraz stare dokumenty i fotografie czekające jeszcze na odkrycie. „Falenicka Atlantyda” ma pokazać świat, którego już nie ma.

Więcej informacji

12 grudnia (poniedziałek)

19.00 – oprowadzanie kuratorskie

13 grudnia (wtorek)

19.00 – oprowadzanie kuratorskie

14 grudnia (środa)

19.00 – spotkanie poświęcone „Sefer Falenic” z Jolantą Pełką, prezesem Zarządu Europejskiego Instytutu Kultury, animatorką kultury i społeczniczką współodpowiedzialną za przekład i publikację księgi pamięci, a także upamiętnienie Sanatorium dla dzieci im. W. Medema w Miedzeszynie.

Więcej informacji

15 grudnia (czwartek)

Finisaż wystawy

18.30 – koncert Jana Młynarskiego (więcej informacji)

19.30 – oprowadzanie kuratorskie

Kuratorki: Maja Dębniak, Pola Gradowska we współpracy z Pawłem Brylskim 

Zespół projektowy: Małgorzata Buchman, Barbara Garbolińska, Zofia Kazimierowska, Julia Olszak we współpracy z Jackiem Ebertem – Kotbury  

Producenci: Magdalena Piotrowska, Maciej Piwowarczuk 

Komunikacja: Ewa Pietraszek we współpracy z Jakubem Marczakiem 

Program towarzyszący: Hanna Barańska, Marta Karol, Natalia Kłyż, Aleksandra Zielerowicz we współpracy z Ewą Pietraszek 

Realizacja: Andrzej Budek, Wiktor Gościcki, Zuzanna Liepelt, Bogumiła Nowacka, Ewelina Stelmach, Anna Szyba, Anna Szymbert, Piotr Wolski 

Współorganizator: Dzielnica Wawer

Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.