WIRTUALNE MUZEUM TADEUSZA KOŚCIUSZKI

WIRTUALNE MUZEUM TADEUSZA KOŚCIUSZKI

PROJEKT ZREALIZOWANY – 2017 r.

Był prawdziwą supergwiazdą. Zanim Jan Paweł II wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra, a Lech Wałęsa przeskoczył przez płot stoczni gdańskiej, to on był najbardziej znanym Polakiem na świecie. W dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki uruchomiliśmy wirtualne muzeum poświęconepolskiemu inżynierowi, dowódcy wojskowemu i reformatorowi. W dniu otwarcia (11 listopada 2017) muzeum odwiedziło 1946 użytkowników internetu.

Pod adresem kosciuszko.wielkiehistorie.pl można obejrzeć ponad 100 eksponatów, m. in. debiut Kościuszki jako ilustratora książek, wysłuchać skomponowanych przez generała polonezów, czy zajrzeć do urny z sercem Polaka. Goście muzeum podążają śladami bohatera odkrywając kulisy historii Europy i Ameryki przełomu XVIII i XIX wieku.

Projekt realizowany jest przez Fundację Pamięć i Tożsamość przy udziale Narodowego Centrum Kultury oraz finansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Fundacji PZU.

W tej chwili jest realizowana druga faza prac. Digitalizowane są kolejne obiekty, opracowywane nowe opisy, w planach jest wzbogacenie serwisu o większą ilość filmów. Wspólnie z wydawnictwem Nowa Era pracujemy nad przygotowaniem pakietów materiałów dydaktycznych dla szkół podstawowych i średnich. Zamierzamy również udostępnić muzeum w białoruskiej wersji językowej. Zakończenie prac jest planowane na wiosnę 2019 roku – w 225. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i na stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

Wirtualne muzeum Tadeusza Kościuszki jest miejscem, gdzie użytkownik ma okazję obejrzenia prywatnych pamiątek, listów, rękopisów i innych obiektów, które znajdują̨ się̨ w ośrodkach muzealnych rozproszonych po całym świecie. Wierzymy, że wirtualne muzea będą̨ w przyszłości jedną z podstawowych form przekazu wykorzystywanego przez placówki oświaty jako uzupełnianie lekcji szkolnych, a także przez instytucje muzealne. Obiekty związane z bohaterem Wirtualnego Muzeum zostały pozyskane z 22 instytucji muzealnych i archiwalnych w Polsce oraz 14 zagranicznych.
W sumie pozyskaliśmy 404 zdigitalizowane obiekty muzealnych, 120 stron dokumentów archiwalnych, rękopisów oraz listów i wykonaliśmy 33 skany 3d artefaktów.

 
 

TWÓRCY

KURATOR, SCENARIUSZ MACIEJ PIWOWARCZUK

KONCEPCJA WIZUALNA RAFAŁ KUCHARCZUK

LINKI

onet.pl

  Wirtualne Muzeum Kościuszki jak gra komputerowa z bohaterem narodowym

wyborcza.pl

  Śladami wybitnego Polaka. Wirtualne Muzeum Tadeusza Kościuszki już otwarte

tvp

  Pierwszy polski bohater narodowy, który ma taką ekspozycję w sieci

puls biznesu

  Womizer Kościuszko. Rozmowa z Maciejem Piwowarczukiem

teologia polityczna

  Maciej Piwowarczuk: Kościuszko wprowadził nas w nowoczesność

POMOGLI NAM