Powrót do szkoły

Powrót do szkoły

Czy wyobrażasz sobie, że nie możesz przeczytać tego, co tu jest napisane? W 1903 roku 6 na 10 mieszkańców podwarszawskiego wówczas Wawra nie umiało czytać i pisać. Na początku XX wieku powszechne szkolnictwo było odległym marzeniem. Ponad sto lat później znajdujemy się w dobie kryzysu edukacji związanego z brakiem środków czy kadr.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę Powrót do szkoły. Elementarz, która poprzez opowieść o niezwykłej wawerskiej szkole, Murowance, stawia pytania o społeczną rolę edukacji kiedyś i dziś.

Wystawa będzie dostępna na Plaży Romantycznej (Rychnowska 15, Warszawa). Będą jej towarzyszyć oprowadzanie kuratorskie i żywe lekcje.

Szczegóły w harmonogramie. Do zobaczenia!

Tutaj możesz pobrać zaproszenie w języku łatwym do czytania. Za pomoc w jego opracowaniu dziękujemy osobom z Ogrodu Środowiskowego Domu Samopomocy „Chata z pomysłami” .

Harmonogram

12.00 – Lekcja wiślanej przyrody (spacerem) 

Unikatowe widoki rzeki nieujarzmionej przez człowieka, trzy razy szerszej niż w gorsecie śródmiejskim. Piaszczyste ławice, wypreparowane pnie drzew osadzone na płyciznach, błądzące nurty wody. Siedliska bobrów, wydr i ginących gatunków ptaków. To wszystko czeka nas na spacerze lasem łęgowym i brzegami Wisły, skrajem rezerwatu przyrody Wyspy Zawadowskie.  

Spacer rozpocznie się o 12.00 na rogu ulic Ogórkowej i Bysławskiej. Zakończymy ok. 15.00 na Plaży Romantycznej. Naszym przewodnikiem będzie Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła. 

Spacer będzie tłumaczony na język ukraiński i polski język migowy. Osoby chętne do udziału w spacerze prosimy o zapisanie się tutaj: https://forms.office.com/r/2bueTXs14A.

15.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Powrót do szkoły

Powrót do szkoły to wystawa opowiedziana za pomocą abecadła. Za ich pomocą opowiadamy o Murowance, niezwykłej wawerskiej szkole, wpisując ją w konteksty społeczne.

Szkoła powstała oddolnie dzięki staraniom mieszkańców myślących o wykształceniu swoich dzieci. Był to jeden z pierwszych murowanych domów w okolicy i jedna z pierwszych szkół na terenie dzisiejszej Warszawy. Powrót do szkoły to nie tylko powszechne doświadczenie końca lata. Wracamy do szkoły jako jednego z najważniejszych tematów, z którym każde z nas łączy silne emocje.

Dzieciństwo i edukacja są zawsze o tym, co będzie. O dążeniu i stawaniu się, o wyobrażaniu sobie przyszłości. Przyglądamy się temu procesowi, szukając podobieństw między zjawiskami historycznymi i współczesnymi. Teksty i zdjęcia historyczne uzupełniamy rysunkami z pism wydawanych dla dzieci w czasie, gdy powstała szkoła. Jest to więc swoista kapsuła czasu, która czeka na odkrycie.

Kuratorem wystawy jest Paweł Brylski, jeden z kuratorów nominowanej do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy wystawy „Jak robić szkołę?” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (2021).

Oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

16.00, 17.00 – Lekcja kosmicznych odległości 

Czy zastanawialiście się kiedyś jak daleko jest do innych planet w Układzie Słonecznym? A może to zbyt daleko, żeby to sobie wyobrazić? Zapraszamy do wspólnego tworzenia modelu, dzięki któremu lepiej zrozumiemy kosmiczne odległości. 

Lekcje odbędą się o 16.00 i 17.00, każda trwa ok. 45 minut i jest przeznaczona dla dzieci. Zajęcia poprowadzi Bronisław Kryciński, popularyzator nauki, prezenter pokazów planetaryjnych. Jeśli masz, zabierz ze sobą lornetkę!

Warsztaty będą tłumaczone na polski język migowy.

Dofinasowanie 

Zadanie publiczne pn. Wystawa o Murowance dofinansowywane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.   

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022. 

Partnerzy 

Narodowe Archiwum Cyfrowe  

Wawerskie Centrum Kultury  

Biblioteka Publiczna dzielnicy Wawer m.st. Warszawy