Zaopiekuj się pamięcią 2021

Zaopiekuj się pamięcią 2021

W 2021 roku 22 ambasadorek i ambasadorów projektu z całej Polski podjęło działania na rzecz swojego lokalnego dziedzictwa w ramach projektu „Zaopiekuj się pamięcią”.

Zadaniem ambasadorek i ambasadorów było zaangażowanie grupy wolontariuszy (co najmniej pięciorga) we wspólne odszukanie miejsc ważnych dla lokalnego dziedzictwa, zebranie historii na ich temat, opisanie ich i umieszczenie w aplikacji ToTuBy.

Wybrane miejsca zostały uporządkowane i oznaczone w przestrzeni, np. za pomocą tablic informacyjnych.

Ambasadorki i ambasadorowie otrzymali od Fundacji na rzecz Wielkich Historii wsparcie w działaniach:

• udział w bezpłatnych warsztatach z pracy z lokalnym dziedzictwem (m.in. storytelling, fundraising, wykorzystanie źródeł historycznych);

• środki finansowe na uporządkowanie i oznaczenie miejsca.

Warsztaty odbyły się w Żyrardowie 22–24 października.

Projekt zwieńczy konkurs na najciekawszy opis miejsca i działania w aplikacji ToTuBy. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić i przesłać formularz do 30 listopada. Zgłoszenia będzie oceniać jury w składzie: Anna Piekarska, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Polski, Maciej Piwowarczuk, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii, Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, i Krzysztof Skolimowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Konkurs rozstrzygniemy do 15 grudnia.

Wszystkie osoby otrzymają zaświadczenie o udziale w projekcie.

Dodatkowe pytania na temat projektu możecie zadać koordynatorce projektu Ewie Pietraszek pod adresem ewa.pietraszek@wielkiehistorie.pl.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Patronat medialny: TVP Historia

Więcej o aplikacji ToTuBy

ToTuBy to pierwsza aplikacja, która pozwala poznawać miejsca z historią, odkrywać nieznane oblicza bliższej i dalszej okolicy oraz rywalizować z innymi pasjonatami dawnych i całkiem niedawnych dziejów. Załóż konto, odkrywaj tajemnice historii, zbierz swoją drużynę i zdobywaj punkty, ukrywaj i odnajduj tajemnicze wiadomości. Baw się historią i poznawaj ją w najciekawszy sposób!

Więcej: https://totuby.pl/.

Twórcy

Liderka projektu Ewa Pietraszek

Dofinansowanie

Patronat medialny